Kérdések és válaszok

A közúti balesetekkel kapcsolatban:

 

Diszkóbalesetben is érvényesíthető?

 
Kevesen gondolnák, de egy tipikus "diszkóbalesetben" is minden a balesetben  megsérült utas kártérítési igényt érvényesíthet a biztosítónál. Ugyanígy, ha a család utazik, a megsérült, rosszabb esetben családtagot ért halálos baleset után a többi családtag - nyilván az okozót kivéve - érvényesíthet jelentős kárigényt. Ez esetben a saját kötelező biztosító fizet. Az okozó azonban nem érvényesíthet sem saját maga, sem a családtagja után kártérítési igényt.
 
 
Mi az a súlyos sérülés?
 
A kártérítés során a büntetőjogi szempontból súlyosnak minősülő (és emiatt büntetőeljárást eredményező) sérülések jelentősek. Ez legegyszerűbben úgy fogalmazható meg, hogy amennyiben testünk 300 csontjának akár a legkisebbike is megreped, már büntetőjogi szempontból súlyos sérülésről beszélünk.
 
 
Ki fizeti a kártérítést?
 
A 190/2004. számú kormányrendelet értelmében a kötelező biztosító kötvényenként köteles a dologi kárért félmilliárd, a személyi sérülés miatt járó kárért másfélmilliárd forintig helytállni. Igen, kötvényenként.
 
Nyilván az elkülönített összeg maximumához közelítő kifizetés extrém esetekben jöhet szóba, azonban nem ritka a többmilliós kártérítés egy kéz- vagy lábtörés esetében sem.
 
 
Mekkora összegre számíthatok a baleseti kártérítésből?
 
A jó ügyvéd erre csak annyit tud mondani: attól függ. A kárigény nagyon fontos, hogy részletekbe menő, mindenre kiterjedő, reális, de mégis ehhez képest bátor legyen. Fontos, hogy mennyi volt a sérült bejelentett jövedelme, és mennyi ideig nem tudott dolgozni, esetleg nem is tud a későbbiekben sem a szakmájában elhelyezkedni a közlekedési balesetből származó sérülés jellege miatt.
 
De további elemek is jelentősek! A bírói - és ezáltal a biztosítói - gyakorlat szerint is fizetnek olyan kárigényelemekre, amelyekre egy baleseti kártérítési jogban járatlan károsult nem is gondol.
 
Amennyiben kórházban kell feküdnie egy ideig, a biztosító fizeti az ún. figyelmességi csomagot, amit nyilván a lábadozás elősegítése érdekében a hozzátartozók, barátok biztosítanak.
 
 
Milyen okokból kifolyólag kérhetek kártérítést?
 
Újság, könyv igen, paraszolvencia nem. Fizeti a kulturális többletköltséget, az unaloműző könyvek-magazinok miatt. Egy fillért sem fizetnek azonban a köztudottan jelen lévő paraszolvencia megváltására. A kárigény kimunkálását szerencsés szakemberre bízni.
 
 
Mennyi idő alatt lesz pénz az kártérítési ügyből?
 
Az ilyen ügyek jellemzően igen lassan haladnak, ennek két oka van. Az egyik, hogy a biztosító - érthető okokból - meg kívánja várni a teljes gyógyulást, vagy maradandóság esetén az állapot stagnálóvá fordulását, hogy a kár pontosan felmérhető legyen.
 
A biztosító rendszerint saját szakértőivel is megvizsgáltatja a károsult egészségi állapotát ugyanúgy, mint életkörülményeit, ha erre a kárigényben hivatkozás történt.
 
A másik ok, hogy mindkét fél egybehangzó érdeke a peren kívüli megegyezés. Ez nyilván egy folyamat, amely a kárigénnyel kezdődik, és a kifizetéssel ér véget. A biztosító közben bekéri úgy az orvosi iratokat, mint példáula közlekedési balesetből származó jegyzőkönyveket, a vádiratot az okozó ellen, amivel a jogalapot már általában tisztázottnak tekinti.
 
A büntetőeljárás azonban önmagában sem rövid, ezzel meghosszabbítva a kárrendezést is.
 
Személyi sérüléses kártérítés módja és mértéke:
 
Vagyoni kártérítés:
Vagyoni kártérítés esetén lehetséges egyösszegű vagy életjáradék, illetve ezeknek a kombinációja is. Egyösszegű kártérítést az elszenvedett károk esetén érdemes kérni, a jövőbeni felmerülő károkra érdemes járadékot érvényesíteni, amelyet szintén egy összegben is lehetséges megváltani.
 
Nem vagyoni kártérítés:
Nem vagyoni kártérítés esetén bírói gyakorlat alapján nagyon sok szempontot vesznek figyelembe, azonban elmondható, hogy egy súlyos személyi sérüléses kár esetén nem ritka akár a 10 milliós nagyságrendű kártérítés sem pl. teljes rokkantság esetén.
 
Mint az élet más területein, itt is igaz, hogy amit nem kérünk, azt önként csak nagyon ritkán adják. Éppen ezért ha a kártérítési eljárás során Önnek már a kezdetektől szakszerű segítsége van, aki olyan dolgokra, és kártérítési tételekre is gondol, amelyekkel Ön esetleg nem számol, számottevően magasabb kártérítési összegre is számíthat, nem beszélve arról, hogy egy tapasztalt segítő a kárrendezési folyamatot is lényegesen meggyorsíthatja, hiszen tudja, hogy mit kell kérni, és ahhoz milyen iratokat kell benyújtani.

Hogyan válasszon jogi képviseletet a kárrendezési ügyében:

 

Lássuk a három leggyakoribb lehetőséget.
 
 
1. A kártalanítást mi magunk személyesen intézzük:
 
Sokan így indulnak el. Logikus lépés. Ha a biztosító társaságok lennének a tündérmesék főszereplői, akkor bizonyára ezen az úton is meglehetősen jó eredményt érnénk el. De sajnos nem így van. Ahhoz, hogy saját magunk sikeresen és hatékonyan járjunk el a saját ügyünkben hatalmas tudásanyagot kell felszednünk. Itt rögtön érdemes megjegyezni, mitől lesz sikeres egy kárrendezési ügy? Tudni kell, hogy mit kérjen az ember, és miért.
 
előny: nem kell senkivel osztoznunk a kártérítési összegen
hátrány: semmi vagy minimális kártérítés, nagyon sok idő és energia ráfordítás
 
Nagyon furcsa játékot lehet ilyenkor játszani a biztosítóval. Ő természetesen felajánlja a kért kártérítést, csak mutassunk be egy bizonyos dokumentumot, pl: szakértői véleményt. Majd fél évvel később, ugyan ez a beszélgetés zajlik le, csak ezúttal valamilyen más dokumentumot mutassunk be. Végeredményben a károsultak annyira kimerülnek idegileg, hogy hajlandóak belemenni akár a legrosszabb egyezségbe is, csak hogy túl legyenek rajta.
 
 
 2. A kártalanítást egy ügyvédre bízzuk:
 
Az egyik leggyakoribb megoldás. Részben, mert mindenki sejti valahol, hogy jogi támogatásra lesz szüksége, részben pedig azért, mert a sérültek nagy részét már a kórházakban megkörnyékezik (etikátlan és törvénytelen módon). A sérültek hajlamosak ilyenkor rögtön elkötelezni magukat anélkül, hogy jobban tájékozódnának a lehetőségekről.
 
Ettől a megoldástól jobb eredményeket várhatunk, mint az elsőtől, de érdemes kitérnünk néhány sajátosságra. Az ügyvédek a kárrendezést peres eljárás útján szokták rendezni. Ez magával vonja automatikusan az elhúzódó pereskedést és költségeket. Esetenként a szakértői vélemények egyenként 100.000 Ft-ba is kerülhetnek. Mivel az ügyvédnek 7 hónapja van rá, hogy bejelentse az ügyet a bíróságon, ezért az egész folyamat nagyon, nagyon lassú, és a károsultnak nincs módja, hogy bárhogy is gyorsítsa.
 
Az ügyvédi irodák általában fix díjazással dolgoznak, amiből logikusan következik, hogy igazából nem motiválja őket az, hogy az ügyfeleknek a lehető legmagasabb kártérítési összeget szerezzék meg. Ezenkívül előleget is kérnek. Egy olyan ember számára, aki élete legrosszabb időszakát éli meg, nagyon nehéz jó szívvel kifizetni egy magas összeget, bízván abban, hogy idővel majd egy még nagyobbat kap vissza. Sokszor nem is rendelkezik akkora összeggel, amit az ügyvéd előlegnek kér.
 
Nem beszélve arról, hogy az akár évekig elhúzódó ügy kapcsán szépen, alattomosan gyűlik az ügyvédi munkadíj, ami a végén több száz, vagy akár milliós összegre is kikerekedhet, és ezt akkor is kell fizetni az ügyvédnek, ha az ügyünket nem vitte sikerre, azaz nem nyerte meg a pert, vagy csak a töredékét sikerült kihoznia a biztosítótól. Az ügyvédi munkadíj - az általában százalékban előre meghatározott - sikerdíjon felül terheli az ügyfelet.
 
előny: alapvető jogi támogatás
hátrány: hosszú ügyintézés, előzetes és rejtett költségek
 
Egy olyan dolgot emelnék ki, ami igazán zavaró ebben a módszerben. Nem találkoztam még megfelelő, komplex felkészültséggel rendelkező önálló ügyvéddel a kártérítések terén. Sikeres ügyintézéshez – tudni kell kérni – ismerni kell a “miérteket”. Ismerettel kell rendelkezni egészségügyből (anatómia, belgyógyászat, pszichológia, stb.), vagy megbízható munkatársakra van szükségünk az adott szakterületről. Ezek hiányában csak a töredékét lehet kérni a sérültnek járó összegből.
 
 
3. A kártalanítást egy kártalanítási cégre bízzuk:
 
Egy teljesen új iparág van kialakulóban. Nyugaton már nem ismeretlen, hogy komoly csapatok alakulnak, hogy megszorongassák a biztosítókat ahol csak lehet. Ezek (legalábbis a nemzetköziek) magukba foglalják a jogi-, szakértői-, orvosi- és ügyfélszolgálati csoportokat. Így meglehetősen ütőképes egységet tudnak alkotni. Az egyik legnagyobb előnyük, hogy igyekeznek peren kívül rendezni a kártérítést. Mivel csak és kizárólag kártérítési ügyekkel foglalkoznak, ezért ez az egyetlen bevételforrásuk. Így nekik pont az a céljuk, mint a károsultnak: A legrövidebb idő alatt a lehető legmagasabb kártérítés megszerzése.
 
Általában nem kérnek előleget, sőt egyenesen megelőlegezik az ügyintézés költségeit. Biztosak lehetünk benne, hogy minden erejükkel igyekezni fognak, hiszen nem jótékonysági szervezetek, az ő költségeik növekednek, ha nem dolgoznak rendesen.
 
Az összes módszer közül ez a legköltségesebb. Ami nem is meglepő tekintve, hogy nem egy ember munkáját, hanem egy csapatét fizetik meg az károsultak. Másrészről érdemes figyelembe venni, hogy szinte biztos, hogy magasabb lesz a végösszeg, mivel a legtöbb energiát fordítják a háttérmunkára és kutatásra mielőtt bejelentik a kártérítési igényt.
 
előny: magas kártérítési összeg, gyors ügyintézés, kényelmes és hatékony
hátrány: magas költségek (relatív)
 
A modern üzleti szemlélet betört a jogi szolgáltatások piacára. Magasabb szintű szolgáltatás magasabb költségekért, de mégsem luxus termék. Ezen a területen az üzleti szemlélet rendkívül célravezető, mert garanciát ad a hatékonyságra. Nem az a kérdés, hogy kártérítési társaság képviseletét válasszuk vagy sem. A kérdés az, hogy melyikét. Mivel a legtöbb biztosító multinacionális cég, ezért a kesztyűt leginkább a nemzetközi cégek tudják felvenni.
 
Sikerdíj: Cégünk szerződés szerinti, előre meghatározott sikerdíjért dolgozik melynek mértéke a megítélt kártérítési összeg 30%-a+áfa. Ennek értelmében cégünk kiemelkedő érdeke ügyfeleink sikeres képviselete és a lehető legmagasabb kártérítési összeg megszerzése. Tapasztalatunk azt mutatja, hogy jóval magasabb kártérítést tudunk megszerezni a biztosítóktól, mint egy átlagos polgár. Sikerrátánk több mint 96%.
 
Cégünk ügyfeleinknek sem pénzügyi, sem más jellegű kockázatuk nincs!
Szolgáltatásunk igénybevételével csak nyerhetnek!
 
A kártérítési ügy elindításához kérem írjon e-mailt, vagy telefonon vegye fel a kapcsolatot.
 
A dokumentumok aláírását követően azok bekerülnek cégünk ügymenetébe és az eljárást azonnal megindítjuk. Önnek további tennivalója nincs, az ügy állásáról folyamatosan értesítjük.

Szükséges dokumentumok a szerződés megkötéséhez:

 

Közlekedési baleset kártérítés ügyintézéséhez szükséges iratok:
 
Cégünk nyomtatványai (A nyomtatványokat munkatársaink biztosítják Önnek)
Személyi igazolvány másolata
Lakcímkártya másolata
Első orvosi jelentés
Ambuláns lapok, leletek, orvosi szakértői vélemények
Orvosi zárójelentések
Rendőrségi helyszínelési vagy baleseti jegyzőkönyv
Ügyészségi megszüntető végzés (Ha egyezség született a károkozó és Ön között)
Jogerős bírósági határozat (Ítélet)
 
 
Baleseti halál esetén a további szükséges dokumentumok:
 
Halottvizsgálati bizonyítvány
Halotti anyakönyvi kivonat
Igazságügyi orvosszakértői boncolás jegyzőkönyve
A hozzátartozók születési anyakönyvi kivonatai
A hozzátartozók személyi igazolványának másolatai
A hozzátartozók lakcímkártyájának másolatai
Házassági levél másolata

Jogi háttér:

 

Az alábbi Magyar Jogszabályra való hivatkozással végzzük a kártérítési tevékenységünket:

2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról

 

A törvény legfontosabb részei:

13. § (1) Egy biztosítási esemény vonatkozásában a károsultak számától függetlenül a biztosító dologi károk esetén káreseményenként 500 millió Ft összeghatárig, személyi sérülés miatti károk esetén káreseményenként 1300 millió Ft összeghatárig köteles helytállni, mely összegek magukban foglalják a káresemény kapcsán bármilyen jogcímen érvényesíthető követeléseket, az igényérvényesítés költségeit, valamint a teljesítés időpontjáig eltelt időszakra járó kamatokat.

 

(5) Ha a biztosító a figyelembe nem vett károsult kárát az (1)-(4) bekezdésekben foglaltak szerint megtérítette, a biztosítási összeg újrafelosztása miatt jogosult a többi érintett károsulttól a részükre korábban teljesített kárkifizetésből az új kártérítési arányt meghaladó kártérítési összeget visszakövetelni a kifizetést követő 5 éven belül. A biztosító az újrafelosztás lehetőségéről köteles a károsultat a kárrendezés során, az első kárkifizetéssel egyidejűleg írásban tájékoztatni.


Tételek: 1 - 4 ból 4